Testis kaşıntısının genellikle zararsız olduğu bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Testislerde sürekli olarak geçmeyen kaşıntısı meydana geliyorsa, testis kaşıntısı neden olur sorusunun cevabını merak ediyorsanız birazdan vereceğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.
Testis kaşıntısı neden olur?

Kasıkta meydana gelen mantar

Tinea cruris olarak da bilinen kasık mantarı testis kaşıntısının en yaygın nedenidir. Vücudun nemli bölgelerinde, sıklıkla deride veya yakınlarında meydana gelen bir enfeksiyondur. Deride genelde kırmızıya çalan bir döküntü oluşturur. Ancak döküntü, enfeksiyona neden olan mantarın türüne göre değişir. Bazı mantarlar derinin kuru ve pul pul görünmesine yol açar.

Testis kaşıntısı neden olur?

Kasık biti

Kasık bitinin minik ısırıkları testiste küçük küçük kızarıklıkların meydana gelmesine neden olur. Kasık bitinden şüphelenenler kıl köklerine dikkatli bir şekilde bakmalıdırlar.  Kasık biti olan kişilerin kıl köklerinde kasık biti yumurtaları bulunur. Bu bitler enfekte olan partnerle cinsel birliktelik yaşandığında bulaşabilmektedir.

Testis kaşıntısı neden olur?

Genital siğiller 

Genital siğiller de testisler ve genital bölgede kaşıntıya neden olan ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Genital siğiller, “insan papillom virüsü” (HPV) ile ilişkilidir ve yok edilebilmelerine rağmen, virüs tamamıyla tedavi edilemez olduğu için gelecekte tekrar ortaya çıkabilme ihtimali vardır. Siğiller kaşıntılı olabilir, ancak genellikle küçük, kabarık şişliklerdir.

Testis kaşıntısı neden olur?

Tahriş 

Testislerde kaşıntı çoğu zaman tahrişten meydana gelmektedir. Sıcak havalarda iç çamaşırının çok kalın gelmesi veya iç çamaşırından kaynaklanan sürtünme ile birlikte testislerde kızarıklık ve beraberinde kaşıntı meydana gelebilmektedir.

Testis kaşıntısı neden olur?

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.