Birçok kadın hamileliğin ilk haftalarında sabah bulantısını yaşıyor ve bu da tüm gün yorgunluğa sebep oluyor. Sabah bulantısının bütün gününüzü etkilemesini istemiyorsanız bilmeniz gerekenler…

Sabah bulantısına ne iyi gelir?

Yatağınızın yanında hafif yiyecek bulundurun
Tam tahıllı krakerler gibi hafif atıştırmalıkları yatağınızın yanında bulundurun. Uyanır uyanmaz ufak bir parça yiyerek mide bulantısını bir süreliğine erteleyebilirsiniz.
Su için
Kustuktan sonra vücudunuz sıvı kaybedecektir. Bu yüzden gün içinde yeteri kadar su içmeyi ihmal etmeyin. Bu sizi daha iyi hissettirecek, cildiniz susuz kalmayacaktır.
Sıcak yemeklerden kaçının
Sabah bulantısı olduğunda, soğuk veya oda sıcaklığındaki yiyecekleri tüketmeniz önerilir. Sıcak yiyeceklerin soğuk yiyeceklere göre daha ağır kokusu olduğundan mide bulantısını tetikler.
Tetikleyen şeylerden uzak durun
Sabah bulantısında, bazı belli kokular sizi yemekten daha kötü hissettirir. Bunun farkında olun ve en çok mide bulandıran şeyi tespit edin. Bu çok sevdiğiniz parfümünüz de olabilir, patlamış mısır gibi bir yiyeceğin kokusu da…

Sabah bulantısına ne iyi gelir?

Sabah bulantısına ne iyi gelir?

Zencefil tüketin
Zencefilin mide yatıştırıcı güçlü bir etkisi vardır. Hastayken mutlaka mutfakta olması gereken zencefilin, sabah bulantısına da iyi geldiği görülmüştür.
Sıcak bir su veya çaya, bir dilim zencefil ekleyin ve bir yudum almayı deneyin.
Az ve sık yiyin
Bir oturuşta çok fazla yemek sindirim sisteminizi zorlayacaktır. Bu yüzden büyük öğünler yemek yerine bunları gün içine yayın. Az az ama sık sık yiyerek vücudunuzun daha iyi hissetmesini sağlayın.
İçinize kapanmayın

Nasıl hissettiğiniz hakkında açık olun. Sabah bulantınızın bütün gününüzü berbat etmesine izin vermeyin, gerekirse o gün işe gitmeyin.Eşinize karşı dürüst olun ve size destek olmasına izin verin.

Mide bulantısı boyunca sessiz kalmanız, sizi daha kötü hissettirecektir. Bu yüzden içinize kapanmayın, derdinizi anlatın, konuşun.
Kaynak: Milliyet.com.tr / Pembenar
Etiketler:,,, 447 views Okunma 12 Oca 2017

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.