EBA platformu bu yıl, devlet okullarının yanı sıra özel okulların da kullanımına açıldı. Üniversitede öğrenim görmeye devam eden öğretmen adaylarına ve eğitim fakültesi akademisyenlerine EBA’yı kullanma ve içerik geliştirme imkanı sağlandı. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında toplam 1 milyon 324 bin 960 öğrenci taşıma hizmetlerinden faydalandı ve 2 milyar 847 milyon 104 bin lira ödeme yapıldı.

2020’DE YAPILACAKLAR
2023 Eğitim Vizyonu ve 11. Kalkınma Planı kapsamında öğretim programlarının esnek, modüler ve uygulamalı yapıya kavuşturulması hedefleniyor. Bakanlık, bu hedef doğrultusunda, temel becerilerle ilgili zorunlu derslerin korunması şartıyla zorunlu ders saati ve çeşitlerinin azaltılması, çizelgelerinin yeniden yapılandırılması, özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yönelik müfredatların geliştirilmesi, hayat boyu öğrenme programlarının çeşitliliği ve niteliğinin artırılması çalışmalarına 2020’de de devam edecek. Türkçenin korunması ve geliştirilmesinin temel eğitimin omurgası olarak ele alındığı ‘Türkçe Söz Varlığı Projesi’ sürdürülecek. Enerji tasarrufu sağlanabilmesi ve eğitim yapılarının kendi enerjisini üretebilmesi amacıyla yapılacak çalışmalar kapsamında daha önce yapılanlara ilave olarak 2020 yılında 32 derslikli bir okul enerji verimliliği esas alınarak tasarlanacak. 2020 şubat ayında pilotlaması yapılarak öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişim etkinliklerinin geliştirilmesi için 81 ilde ve tüm ilçelerde öğretmen destek noktaları kuracak. Yabancı dil öğretmenleri için “Yabancı Dil Mesleki Gelişim Programı” geliştiren Bakanlık, pilotlamasını tamamlayarak çalışmayı 2020’den itibaren ülke geneline yaygınlaştırılacak. MEB tarafından, 2020’da tarihi eğitim yapılarına ilişkin örnek rölöve çalışmaları yapılacak. Bakanlık, imkânlar seviyesinde tasarım beceri atölyelerinin açılışını ve yeni tasarımlı öğretmen odalarının inşaatını 2020 yılında da sürdürecek. Bu kapsamda, 2020 yılında tüm ilçelerde toplam 10 bin tasarım-beceri atölyesi kurulması planlanıyor. Bu atölyeler ile öğretmen odalarının yanında derslik, yatakhane, kütüphane, yemekhane, beden eğitimi salonu, çok amaçlı salon gibi eğitim yapılarına ait diğer alanların da iç mekan tasarımları geliştirilecek. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında toplam 1 milyon 209 bin 621 öğrenci taşıma hizmetlerinden faydalanacak. Bakanlık bütçesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan taşıma ve öğle yemeği hizmetleri için toplam 4 milyar 514 milyon lira kaynak ayrıldı. Ocak ayı itibarıyla ön lisans ve lisans öğrencilerinin burs ve öğrenim kredi ödemeleri yüzde 10 artışla 500 liradan 550 liraya çıkarılacak. Lisansüstü eğitimde ise yüksek lisans öğrencileri için 1100 lira, doktora öğrencileri için de 1650 lira öğrenim kredisi ödemesi yapılacak. Ortaöğretim öğrencilerine ücretsiz ders kitabı dağıtılması amacıyla 2020 yılı Bakanlık bütçesine 511 milyon lira, ilköğretim öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılacak ders kitapları için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan 2020 yılında kullanılmak üzere 823 milyon lira kaynak tahsisi öngörüldü.

‘PATENT, FAYDALI MODEL VE TASARIM’ YILI
Bakanlık, mesleki eğitim programlarının güncellenmesi, mesleki eğitim verilen tüm alanlarda sektörle işbirliklerinin, ‘eğitim-istihdam-üretim’ ilişkisinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını 2020’de de devam ettirecek. Patent, faydalı model ve tasarım konusunda tüm mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının girişimlerini destekleyen bakanlık, bu kapsamda 2019-2020 eğitim öğretim yılının temasını ‘Patent, Faydalı Model ve Tasarım’ olarak belirledi. Yaygın eğitim kurslarıyla 2019’da 4 milyondan fazla vatandaşa ulaşan MEB, yeni dönemde dijital, finans, sağlık, ekoloji ve sosyal medya gibi 21’inci yüzyıl becerileri arasında yer alan okuryazarlıklara ilişkin farkındalık ve beceri eğitimleri düzenleyecek. FATİH Projesi kapsamında 432 bin 288 adet etkileşimli tahtanın okullara kurulumu yapılırken, yıl sonuna kadar yaklaşık 700 okul için 11 bin adet etkileşimli tahtanın kurulumu tamamlanacak.

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.