Kim Kardashian, Jennifer Lopez, Shakira gibi ünlüler geniş kalçaları ile para kazanmaya devam ederken günlük hayatta geniş kalçalıların neler yaşadığını unutuyoruz. Geniş kalçalı kadınlar için giyim çoğu zaman sorun…

Peki geniş kalçalı kadınlar ne giymeli, ne giymemeli?

– Geniş kalçalı kadınlar için düşük belli, bol pantolonlar harika bir seçimdir. Şık, desensiz tişörtlerle kombinlerseniz ve doğru renk kontrastını oluşturursanız tüm dikkatin kalçanızdan kıyafetinizin geneline yayılmasını sağlayabilirsiniz.

– Yüksek belli kot, kemer ya da İspanyol paça pantolonlar müthiş birer kurtarıcıdır. Gardırobunuzda kemerlerin her çeşidini bulundurun. Belinize vurgu yapabileceğiniz kıyafetler, minik ama önemli bir tüyo.

moda

– Tütülü, pileli etekleri ince topuklu ayakkabılarla giymelisiniz. Gömlek veya bluzunuzun ince bir kumaştan olmasına dikkat edin. Kalın kumaşlar, vücudun kıvrım noktalarını daha kalın gösterir.

– Çan etekler, ince topuklu ayakkabılarla birleştirilmeli. Topuklu ayakkabı kalçanızı daha dik gösterirken, çan etek kalçanızın genişliğini örtecektir.

– Tam dizinizde biten etekleri, fazlası ile demode olmasına rağmen doğru ayakkabı kullandığınızda başarılı bi sonuç elde edebilirsiniz. Eğer etek giyecekseniz tercihiniz mutlaka topuklu ayakkabıdan yana olmalı.

– Asimetrik desenli elbiselerle maksi boy şile elbiseler de geniş kalçalı kadınların tercih edebileceği modellerden…

– Uzun elbise giymek zorunda değilsiniz. Diz üstü elbiselere yönelin ve neon renklerden kaçının. Bacak boyunuzu kıyafetlerinizde bir bütünleyici olarak düşünün.

– Eğer saçlarınız kalçalarınıza yaklaşıyorsa acilen saçlarınızın boyunu kısaltın.

Yüksek Topukların Hikayesi

Yüksek topuklu ayakkabıların mucidi: Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli sanatçı ve bilim adamlarından biri olan Leonardo Da Vinci.

Bazen tüm gecemizi zehir etse de o şık, çekici, zarif görünümümüzün altında kim bilir ne can çekişmeleri yaşanır da topuklu ayakkabılarımızdan yine de vazgeçemeyiz.

Topuklu ayakkabıları bizler için vazgeçilmez yapan nedir? Topuklu ayakkabı giydiğimizde vücudumuzun daha düzgün ve çekici göründüğüne inanırız. Belki de saatlerce sürecek olan işkenceye daha şık ve zarif görünmek için katlanırız.

Peki bizler için hayati önem taşıyan topuklu ayakkabının nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?

Cevabı zor değil. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından ve mucitlerinden biri olan Leonardo da Vinci yüksek topukların da yaratıcısı. Yüksek topuklar ihtişam ve zerafet için ilk kez Rönesans’ın doğduğu topraklarda Floransa’da (1533) kullanıldı. Görkemli düğün töreninde kendi ihtişamından ödün vermek istemeyen Cetherine de Medicis duruma bir çare bulması için Leonardo Da Vinci’den yardım ister. Da Vinci yüksek topuklu ayakkabıları Cetherine’in düğün töreni için hazırlar. Böylece yüksek topuklar zerafet ve ihtişamın simgesi haline gelir. Topuklu ayakkabıların kökleri M.Ö’ye dayanıyor dahi olsa, o zamanlar insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış. Bugünkü anlamıyla ihtişam ve görsellik için topuklu ayakkabı Medicilerin düğün töreninde hayat bulmuş.

Rönesansın biz kadınlara en iyi armağanı yüksek topuklar olsa gerek.

Etiketler: 657 views Okunma 28 Haz 2016

Yazar Hakkında

Anonimpedro medro {pedro medro}pedro@medro.com

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.