Ajanslara düşen son dakika haberine göre, TÜİK temsilcileri asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla paylaştı. TÜİK’in paylaştığı verilere göre bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak belirlendi.

Yeni Asgari Ücret

Yeni asgari ücretin belirlenmesinde kritik nitelikteki toplantı öncesi, komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri netlik kazandı.

Türk-İş, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki rakamı müzakere etmeme kararı aldı. Önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulunan Türk-İş, iki konfederasyonu da sürecin her aşamasında bilgilendirdi.

Türkiye’de 7 milyonun üzerinde asgari ücretli çalışan arama motoru üzerinden ‘2020 Ocak asgari ücret zammı ne kadar olacak’ sorusunun yanıtını araştırıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından asgari ücret zam görüşmeleri sürüyor. Hatırlanacağı üzere ilk toplantı 2 Aralık tarihinde gerçekleşmiş ve bu toplantının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işçi ve işverenin taleplerinin dikkate alınarak orta yol bulunacağını belirtmişti. Selçuk, “Alt sınırı ideal bir noktaya getirmek istiyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Asgari ücret ile ilgili ikinci toplantı Türk-iş ev sahipliğinde yapılırken, Asgari ücret tespit komisyonu tarafından 3. toplantı da önceki gün gerçekleştirildi. Toplantı da 2020 asgari ücret rakamı telaffuz edildi.

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.